Čtyři týdny před termínem porodu je vhodné se začít intenzivně připravovat na samotný porod. Většina žen chce zažít porod přirozený a bez zbytečných zásahů a léků. Proto je dobré tělo i mysl na porod dobře připravit. Řekněme si tedy co to je přirozený porod. Spoustu žen si myslí, že přirozený = vaginální porod. Není tomu tak. Přirozený porod začíná sám, pokračuje svým vlastním rytmem a završí se narozením novorozeněte. Končí pak samovolným porodem placenty. Má své vlastní tempo ať už je rychlejší či pomalejší. No a abyste mohly zažít ten zázrak zrození, je potřebné se připravovat. Tady je několik tipů pro tělo i duši.

Nechte uzrát svou děložní svalovinu skvělým čajem z maliníku.

Ženská bylina maliníkové listy, ať už čerstvé nebo sušené, jsou skvělým pomocníkem k přípravě hladkého svalstva dělohy. Snižuje bolestivost při porodu a může zkracovat porod, tím že změkčuje porodní cesty.

Natrhejte si čerstvé, mladé lístky maliníku, nasekejte a zalijte vroucí vodou. Na jeden šálek 2 lžičky sušených nebo 2 lžíce čerstvých bylinek. Nechte vylouhovat a popíjejte během dne. Nejdříve jeden šálek a k blížícímu se termínu porodu 2 – 3 šálky denně.

Připravte zažívací trakt na porod.

Zácpa je v těhotenství velmi častým problémem. V období blížícímu se porodu, je to nežádoucí stav. Miminko je už hodně nízko a někdy mohou vzniknout problémy s vyprazdňováním. Zácpa může mít dvě negativa. První překážka je, že hlavička nemůže sestoupit níže a porod se oddaluje. Druhý problém je, že těhotenství a hlavně jeho závěr je rizikový pro tvorbu hemeroidů. Proto je pravidelné vyprazdňování tak zásadní. Jedno jednoduché řešení je v lněném semínku. Tak jednoduché a ještě k tomu má spoustu benefitů. Ze lněného semínka přijímá tělo omega 3 nenasycené mastné kyseliny (ta snižuje např. cholesterol), dále pomáhá se změkčení stolice a také se lépe tvoří sekret v pochvě, který pomáhá miminku při porodu.

Lžíci lněného semínka zalejte vroucí vodou, nechte nabobtnat asi 8 hodin nebo do rána. Vznikne takový lněný pudink s rozpraskanými semínky. Ty můžete sníst jen tak samotné nebo si je můžete zamíchat do jogurtu.

Přírodní projímadlo si můžete vyrobit ze , nesířených švestek, které večer namočíte do vody a ráno sníte a vodu vypijete.

Oslaďte si konec těhotenství a dodejte mu přírodní oxytocin.

Během celého těhotenství doporučuji nejíst bílý rafinovaný cukr. Je to vhodné pro miminko a také dobrá prevence obezity pro ženu. Čtyři týdny před porodem ale můžete zhřešit a dopřát si denně 4 – 5 datlí. Obsahují přírodní oxytocin a je dokázáno, že datle pomáhají k přirozenému porodu. Dodávají energii ze slunce, oxytocin a příjemnou pohodu.

Nalaďte svou mysl na porod a narození miminka, těšte se z mateřství.

Síla mysli je velká. To, jak myslíte na porod, se odráží do vašeho těla. Jste-li ve stresu, tělo je v napětí. Jste-li v klidu, tělo je uvolněné. Nalaďte se na porod a na miminko relaxačními omalovánkami. Představujte si svůj přirozený porod a jemné narození miminka. Představujte si své teplé, vlhké a spokojené miminko na své hrudi. Namalujte si tyto představy a připomínejte vždy, kdy je vám úzko.

Relaxační omalovánky s krásnými afirmacemi, které jsem pro vás připravila jsou ke stažení zdarma. Stačí se jen přihlásit v kontaktním formuláři a zadat text "omalovánka" a obratem vám je zašlu ve formě PDF.

Nenechte se vykolejit termínem porodu. Každé miminko má svůj čas.

Blíží se termín porodu a vy jste nervózní, že miminko ještě nechce na svět? Volají vám všichni známí a rodina „UŽ?“ Většina miminek se rodí 14 dní před a 14 dní po vypočítaném termínu porodu. Přesně v den termínu rodí jen minimum žen. Pokud se miminko rozhodne přijít na svět před termínem, tak se do stresu nedostanete. Prostě porod se dostaví a vy si jen oddychnete a začnete se soustředit. Avšak z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pokud se dostanete několik dní po termínu, začne nervozita. Lékaři navrhují hospitalizaci a plánují vyvolání porodu. Jak z toho ven? Za prvé. Neříkejte svým známým přesný datum porodu, spíše neutrální např. koncem měsíce, v polovině… A spíše ho posuňte na později. Budete mít klid od otravných telefonátů. Všichni o vás mají totiž starost a těší se na miminko. Neuvědomí si, že je kolem více těšících se přátel, a tak všichni volají. Tím vás dostanou do stresu a pochyb. Za druhé. Pokud je vše v pořádku, tak dle doporučení by měla žena porodit do ukončeného 41.týdne. tzn. do 42+0. To většinou všechny ženy porodí.

Připravte se na jemné vyklouznutí miminka na svět.

Naše tkáň je elastická. V průběhu těhotenství a při porodu se vyplavují hormony a pomáhají roztahování vazů a tkání. Tréninkem masáže hráze můžete tomuto procesu pomoci. Začínejte s masáží od 35 týdne těhotenství.

masaz 1masaz 2masaz 3masaz 4

Postup masáže. Vždy před masáží si umyjte ruce. Neměly byste mít žádný vaginální zánět. Masáž vás nesmí neúměrně bolet. Připravte si olej na masáž hráze (může být jakýkoli lisovaný za studena nebo speciální k masáže hráze) a naneste na ruku. Vsuňte palec do pochvy a masírujte od pomyslného čísla 3 do čísla 9, silnějším tlakem. Natahujte tkáň jen prvním článkem palce. Pokud masíruje partner, připraví si ukazováček a prostředníček a masíruje také jen prvními články.

Zabalte si věci do porodnice.

Zabalení všech věcí do porodnice, přispívá ke klidu před porodem. Nezapomeňte si připravit všechny dokumenty, porodní plán, těhotenskou průkazku. Můžete si udělat zavazadla dvě. Jedno zavazadlo k porodu, kde můžete přidat věci i pro partnera, malou svačinku, pití, drobné do automatu a jiné drobnosti. Do této tašky bych doporučila dát dečku na novorozeně. To proto, aby se miminko nikam neodnášelo na zahřátí a mohlo být celou dobu s vámi. Druhou tašku na oddělení šestinedělí se všemi doporučenými věcmi.

Spokojené těhotenství a krásný porod a šťastné mateřství

vám přeje

porodní asistentka Martina S.

Zpět na Šťastné mateřství aneb rady od porodní báby

Martina Suchardová, tel.: 776 737 305

Tvorba webu www.helpmark.cz