Těhotenství je velmi zvláštní v období v životě ženy. Je to období očekávání, radosti, ale mnohdy i starosti a strachu. V dřívějších dobách porodní báby říkaly, že se na těhotnou ženu nesmělo ani křivě podívat, natož ji jakkoli strašit. Těhotná měla být v klidu, v pohodě a ušetřena všech strastiplných myšlenek. A jak to je dnes? Většinou se místo radosti a užívání klidu strachuje o to, aby všechny testy vyšly v pořádku. Je strašena, že výsledky nejsou ve správných mezích, vyšetření na ultrazvuku není v normě. Děťátko je nejdříve malé a nemá ty správné proporce, pak zase velké a nebude ho žena moci porodit. Má špatné tohle a tohle, je to třeba překontrolovat atd. Jak poté má být v klidu?
Tady je tedy několik rad pro zdravé těhotenství.
Věřte sobě a svému miminku
Ženské tělo je skvěle přizpůsobeno k těhotenství a k porodu. Nenechte se zviklat strachy ostatních a důvěřujte v sebe. Vnímejte své tělo, a to co vám sděluje. Prospala byste celý den? Je to normální stav, hlavně v počátku. Tak se prospěte. Nevíte, jestli máte absolvovat všechna vyšetření, co měla kamarádka? Máte z nich strach? Zjistěte si, proč je dobré je absolvovat. Diskutujte s partnerem. Na kontrolu k porodní asistentce či k lékaři choďte podle svých pocitů. Zjistěte si, jaká vyšetření jsou doporučované v těhotenství. Informujte se u své porodní asistentky, poraďte se tomu, komu věříte.
Dobře můžete ovlivnit vývoj miminka a svého zdraví, zdravou a vyváženou stravou.
Těhotenská racionální strava se neliší od zdravého stravování. Jen je nutné opravdu dobře sledovat co jíte. Nezapomínat na ovoce a zeleninu. Nezapomínat na to, že bílý rafinovaný cukr je pro zdravé těhotenství a život sám, jed. Pokud jste cukr jedli dříve, měli byste se v těhotenství zamyslet nad jejím užíváním. Určitě chcete, aby bylo vaše miminko v budoucnu zdravé a cukr je pro jeho vývoj nebezpečný. Tím, že vy sami si navyknete na stravu bez bílého cukru, připravíte dítěti do budoucna lepší start. Bílý cukr je návykový. Pokud si zvyknete na nižší stupeň sladkého, po určité době vám budou přeslazené zákusky a jídlo vadit. Čím bychom měli cukr nahradit? Znáte jistě různé sirupy (javorový, agávový, datlový) a přírodní zdroje sladké chuti. Například datle, rozinky, sušené ovoce, med.
Někdy si řeknete, že nemáte čas a koupíte si místo ovoce těhotenské vitamíny. Tím ale přicházíte o vlákninu a jiné skvělé látky obsažené v ovoci a zelenině. Na vitamíny bych vám dala radu své babičky: Všeho s mírou. Vitamíny opravdu jen v období nachlazení, nechutenství nebo jiném oslabení. U vitamínů je nebezpečí, že jsou namíchány ve směsi s minerály. V kombinaci s dostatečnou stravou se může stát, že budete mít tak vysoký přísun živin, že se miminko narodí s vysokou váhou se všemi komplikacemi, které porod velkého miminka provází.
Na kterou složku potravy je dobré se zaměřit? Těhotenství sice není nemoc, ale je to zátěž pro organismus. Spotřebovává se ve větší míře železo a nedostatek tohoto minerálu, může znamenat horší tvorbu červených krvinek. Je lepší si vytvořit zásoby s přírodních zdrojů. A které to jsou? Železo se vyskytuje většinou v játrech a v červeném mase, ale kdo jej nekonzumuje, může s přísunem minerálu mít problém. Tak kde jinde bychom jej mohli najít?
Na tvorbu krve je vhodná a prospěšná také kyselina listová. Je výborná také před otěhotněním a v raném těhotenství, kde pomáhá dobrému vývoji plodu a prevenci vzniku vrozených vývojových vad.
Dalším minerálem, hodně diskutovaným, je hořčík. Magnézium je obsažené v banánech, mandlích, datlích. V luštěninách v čočce nebo například v brokolici. Diskutovaný minerál proto, že jsem zjistila, že snad každá druhá žena magnézium užívá, a to v tabletkách. Některé ženy i 8 tabletek denně. Pokud se užívají pro křeče nebo bolesti hlavy, je dobré si dát otázku, zdali je to nutné. Hořčík se totiž ukládá v organismu a děloha poté může mít problém se stahy. Děložní kontrakce jsou takové křeče děložní svaloviny a pokud se hořčík včas nevysadí, může negativně ovlivnit porod a časné poporodní období. Pokud se však Mg podává z důvodu zkracujícího se čípku a riziko předčasného porodu, tak tato léčba je vhodná a velmi účinná. Proto se ptejte lékaře, na co hořčík předepisuje a nezapomeňte jej v období, kdy je miminko donošené (37.týden), vysadit.
Nezapomeňte na pitný režim. A co je v těhotenství dobré pít?
Také jako mimo těhotenství, se neodbývejte a hlídejte množství tekutin, které vpijete. Důležité je, v jakém ročním období se nacházíte. Je jasné, že v létě budete pít více, většinou vodu a ředěné ovocné šťávy a v zimě zase jiné, teplé nápoje. Množství by však nemělo klesnout pod dva litry tekutin za den. Tekutina je také výhodná pro dobrou tvorbu plodové vody a proplachování ledvin, které jsou v těhotenství zatížené a může se vyvinout častěji zánět močových cest.
Co tedy pít? Z teplých nápojů bych doporučila čaje. Nedoporučují se čaje černé pro vysoký obsah kofeinu, ale ovocné, bylinné nebo Rooibos.
Kopřivový čaj je výborný pro odstranění jarní únavy, obsahuje vysoký podíl vitamínu C. Pro těhotné je kopřiva velmi dobrá při chudokrevnosti a nedostatku železa. Pokud se cítíte unavená, jste bledá nebo máte křeče či otoky, tak kopřivový čaj je to pravé. Dokonce harmonizuje hladinu krevního cukru, takže je to dobrý podpůrný prostředek při těhotenské cukrovce. Je to také skvělá bylinka v období kojení, protože podporuje tvorbu mléka.
A jak si takový kopřivový čaj připravíte?
Na jeden hrnek použijte 2 lžíce nasekané čerstvé kopřivy, zalijte vroucí vodou, přikryjte a za 15 min je čaj hotový. Doplňte citrónem a můžete pít jak teplý, tak i vychlazený.
Můžete pít každý den 2 šálky, zhruba tři týdny v kuse.
Čaj Rooibos je druh čaje, který obsahuje vápník, hořčík a mnoho antioxydantů a přitom má jen minimum kofeinu. Má pozitivní účinky na trávení a potlačuje kolikovité bolesti břicha a jícňový reflux. Velmi dobře chutná s mlékem a medem. V těhotenství můžete pít 1 – 2 šálky denně.
Pokud budete mít chuť na kávu, můžete si dopřát například caro. Rozpustný kávovinový nápoj z pražených zrn ječmene a žita, je bez kofeinu.
Základním kamenem bude vždy voda, neochucená, pramenitá nebo z kohoutku.
Zkuste se úplně odpoutat od slazených limonád a koncentrovaných džusů. Obsahují velmi vysoký podíl rafinovaného cukru.
Pravidelně se hýbejte. Cvičte, tancujte, choďte. Pro radost i pro příjemný pocit.
Denní delší procházky (60 – 90 minut) v rychlejším tempu jsou opravdu přínosné. Nemáte motivaci? Můžete se s někým domluvit a venčit psího kamaráda. Vy budete mít každý den proč jít ven a pejsek a sousedka takovou procházku také ocení. Nepodceňujte fyzickou aktivitu. Porod je jako výstup na vysokou horu a za vás ji nikdo nevyšlape. Bude to jen a jen na vás. Jakou fyzičku budete mít v záloze, tak budete snášet tuto zátěž.
Vnímejte své miminko. Vnímejte okamžiky štěstí.
Jakmile začnete cítit pohyby miminka, ze začátku jsou to jen takové bublinky, myslete na miminko. Později se jej snažte vyhmatat, promačkat bříško. Intenzivně vnímejte, jak dítě reaguje, vnímejte ten okamžik spojení. Mluvte na něj, pouštějte mu hudbu. Připravujte se na radostné mateřství.
Dost často se stává, že si říkáme: Až se narodí, až bude chodit, až bude mluvit…., tak se budu radovat, poté budu šťastná. Ne, miminko vnímá už v bříšku, těší se z naší radosti a lásky. Připravuje se na láskyplnou náruč svých rodičů. Proto se těšte z každého okamžiku. Vnímejte miminko srdcem.
Pracujte ve svém zaměstnání a radujte se z úspěchů
Pracujte na zahrádce, připravujte si bydlení k příchodu nového člena rodiny, nebojte se aktivity.
Připravujte se na porod a mateřství. Vybírejte předporodní kurz, zjistěte si možnosti doprovodu k porodu.
Příprava na mateřství je jedna z nejkrásnějších věcí na světě. Už jenom vybírání oblečení pro miminko, přehrabování se v darovaných miniaturních oblečcích je zábavné. Některé ženy se zaměří jen na to fyzično. Co si nakoupit, co přestavět, jak našetřit peníze na ty důležité věci pro novorozeně. Ale miminko toho většinou potřebuje jen velmi málo. Nejdůležitější pro něj je láska, bezpodmínečné přijetí a rodičovská náruč. Důležité je také jak přijde na svět. A na to se žena může připravit velmi dobře. Je to důležité, zjistit, jak podpořit přirozený porod. Jak ovlivnit láskyplné narození a připravit se. Být tu pro své novorozené miminko.
Zjistěte si, kde ve vašem okolí pořádají předporodní kurzy. Většinou dobře připravují na přirozený porod komunitní porodní asistentky, které jsou samostatné a znají dobře přirozený porod. Kurzy, které pořádají porodnice, dost často spíše připravují ženy k porodu vedenými lékaři. Některé porodní asistentky v porodnicích jedou spíše v kolejích zásahů a vedení porodu. Přirozený porod bez použití léků nepovažují za bezpečný. A pokud budete chtít rodit přirozeně, bez použití léků, epidurálu a co nejšetrněji pro své miminko, potřebujete informace. Znalosti, jak podpořit porodní proces, co je brzdou, jak si ulevit od bolesti alternativními metodami.
Někdy vzniknou komplikace, například je naplánovaný císařský řez. I na tuto situaci se lze připravit a pro miminko zajistit ten nejbezpečnější přístup na svět.
V jiných zemích Evropské unie to mají jednodušší, mají možnost volby. Mohou si zvolit porodit své miminko v porodnicích, v porodních domech, doma se svou porodní asistentkou. U nás není taková škála možností, ale mít svou porodní asistentku nebo jinou doprovázející osobu, je velmi výhodné. Je to prospěšné pro porod samotný, ale i pro celé těhotenství a mateřství.
Tak to je sedm základních rad pro vaše zdravé těhotenství. Rady, které jsem vám dala stojí velmi málo peněz. Stojí však většinou hodně vaší invence, času a zájmu.
Přeji Vám šťastné prožívání těhotenství, je to dar nosit miminko pod srdcem. Užívejte si každou minutu a až se bude chystat na svět, budete vědět, že vše zvládnete s přehledem.
Vaše porodní bába
Martina S.
Zpět na Šťastné mateřství aneb praktické rady od porodní báby.