Porod se málokdy počítá na minuty, většinou jsou to hodiny. Každý přirozený porod má své tempo, svůj čas. Většinou porod trvá 12 hodin často i 24 hodin, někdy i déle. Jsou také případy velmi rychle rodících žen. Tyto porody jsou také náročné a intenzivní. Ženy si s nimi často poradí velice dobře. Pokud se porod táhne, je z vašeho pohledu dlouhý, můžete využít tyto rady, které jsem pro vás sepsala. Jsou to vyzkoušené a prověřené tipy, které pomohly mnoha ženám. Sedmička je šťastné číslo, tak ať vám pomůže všech sedm rad.

Na  začátku  se  snažte  co  nejvíce  odpočívat.

Tato rada je k nezaplacení, protože nikdy nevíte, jak dlouho bude váš porod trvat. Může se stát, že vám kontrakce začnou večer při usínání. Pokud byste nešla spát nebo neodpočívala, mohlo by se stát, že plná naděje a očekávání, probděla byste zbytek noci. Pokud byste nešla spát, mohlo by se stát, že kontrakce začnou zase odpoledne a porodíte až další noc nad ránem. No, a to byste už nespala celé dvě noci. To už může být velmi vyčerpávající a pro závěr porodu také nepříjemné.

Porod  je  o  uvolnění.  Naučte  se  techniky  uvolnění.

Při porodu se v první době porodní otvírá hrdlo, které celých devět měsíců muselo udržet miminko a plodovou vodu pevně na dně pánevním. Tato síla, která drží dělohu, musí nyní stranou a hrdlo se otevírá. Pokud se v této době stahujete, jste v křeči a napětí, tak vaše křečovitě stažené vazy stěžují otvírání. Síla kontrakcí jde proti síle vazů. Kontrakce mohou být velmi bolestivé až nesnesitelné. Pokud se naučíte uvolnit, povolit vazy a zklidnit se, pomůžete kontrakcím. Můžete pak cítit hlavně tlak a pnutí a méně už bolest. Dýchání je jedna z technik uvolnění. Zkuste si v klidu vydechnout. Uvolnění přichází. Nejlepší je, si toto hluboké břišní dýchání cvičit ještě před porodem.

Nadechněte se do bříška. To se vám nadzvedává. Zavřete si oči a nadechujte se klidně, hodně pomalu. Postupně cítíte nadzvedávání břicha, rozšiřování do boku až cítíte nádech až u páteře. Počítejte do 10-ti. Výdech. Pomalý, klidný, delší než nádech. V duchu počítejte až do 12-ti. Pozor jen, na takové hlučné nadechování a vydechování hrudníkem. Mohly byste se tkzv. předýchat a dostat křeče. To není to správné. Dech má být klidny a tichý.

V  první  době  porodní  si  miminko  hledá  polohu  k  sestupování  do  porodních cest.  Hýbejte se.

V začátku porodu jste odpočívala, byla v klidu. Jak porod postupuje a zintenzivňuje, nutí vás kontrakce měnit polohy. To je dobře, miminko si hledá tu nejoptimálnější polohu. Bolest vám ukazuje, co je pro první dobu porodní nejlepší poloha. Žádná žena si dobrovolně při porodu nelehne na záda, většinou se různě předklání, klečí, sedí na míči a jiné. Miminko se snaží přetáčet zádama dopředu a k tomu potřebuje právě ty polohy v předklonu, v kleku nebo dřepu. Pokud budete muset ležet (například při natáčení monitorů), lehněte si na bok nebo do polosedu a pokrčte si pohodlně kolena.

polohy

Zajistěte  si  intimitu.

Odent, francouzský porodník, přirovnává lidský porod k porodu jakéhokoliv savce. Žádný savec by nerodil na otevřené planině, za přímého osvětlení nebo v hluku. Necítil by se bezpečně. A to se v našem podvědomí také děje. Jsme-li pozorovány a svítí na nás ostré světlo, jsme-li vyrušovány mluvením, přemýšlením a strašením, nemůžeme dobře rodit. Porodní stahy se mohou zpomalit nebo úplně vytratit. Co tedy můžete udělat? Zajistěte si intimitu. Zavírejte dveře, zhasněte, mluvte co nejméně a potichu, pusťte si hudbu do sluchátek a nenechte se vyrušovat. Zavřete si oči, přikryjte se ručníkem, ponořte se zcela do sebe. Stačí málo.

Řekněte  stop  stresu  a  strachu.

Nalezněte v sobě důvod, proč se stresujete. Čeho se bojíte. Pojmenujte si své strachy a snažte si je vysvětlit. Bojíte se bolesti? Zjistěte si, že je to dobrý průvodce porodem. Bolest vám poradí, jaké úlevové polohy zaujmout. Zjistěte si, co vám nejlépe zabírá na bolesti. Horká voda, sprcha nebo koupel? Masáže? Přítomnost blízké osoby nebo profesionálního doprovodu duly? Uklidní vás, že budete mít s sebou svou porodní asistentku, která je na vás naladěná a ví, co přesně potřebujete? Myslíte si, že porod nezvládnete? Většina žen je schopná porodit své miminko a věřte, že jakmile porod začne, vypořádáte se s ním dobře.

Můžete také vědět, že nemusíte dodržet vše co jste si předsevzala. Pokud bude pro váš porod výhodnější použít podpůrné léky nebo snad epidurál, víte že jste udělala co nejvíce pro to, abyste miminko mohla porodit vaginálně.

Domluvte  si  profesionální  podporu  při  porodu.

Půjdete-li rodit do porodnice, může se vám stát, že narazíte na personál, který vůbec neznáte. Může se vám stát. že si s porodní asistentkou nesednete, bude vám nesympatická nebo bude mít hodně práce. Tato žena se vám nemůže plně věnovat a podporovat vaše přesvědčení jak rodit. Domluvte si proto předem porodní asistentku, která vás může provést jak těhotenstvím, tak i porodem a šestinedělím. Tato provázející žena, vám může poradit, pochválit, bude takový zdroj informací pro vás a vašeho partnera. Může vám vysvětlit lékařskou terminologii, pomůže s komunikací s personálem nebo vás jen bude podporovat. Je to opora i pro vašeho partnera.

Porodní asistentka je taková strážkyně přirozeného porodu a láskyplného narození, přivítání novorozence v náruči matky.

Zjistěte  si  co  nejvíc  o  přirozeném  procesu  porodu.

Chcete-li rodit přirozeně, je to ta nejlepší volba pro miminko. Budete však potřebovat spoustu informací o tom, jak tento proces můžete podpořit a čím ho můžete pokazit. Napište si své porodní přání. Sepište si, co je pro vás nepřijatelné např. protržení plodových obalů nebo jiný zásah, abyste mohla v porodnicích argumentovat. Chcete pro miminko ten nejlepší start do života, napište si do porodního přání, že žádáte o plný bonding. A to i v případě, že ho v porodnici nabízejí. Komunikace s personálem je důležitá. Ne vždy jsou ve službě lidé, kteří souhlasí s vašimi přáními a plán jim to jasně řekne.

Těchto sedm rad, jak zvládnout porod, je takových základních. Je toho ještě mnoho, co je dobré si zjistit. Nejlepší je si najít svou porodní asistentku, která souzní s přirozeným porodem a nechat se jím provést. Přeji vám, abyste porodily v klidu a láskyplně.

Vaše porodní bába

Martina S

Zpět na Šťastné mateřství aneb praktické rady od porodní báby.

Martina Suchardová, tel.: 776 737 305

Tvorba webu www.helpmark.cz