Jak jsem již psala v radách o těhotenství, miminko toho potřebuje jen velmi málo. Nejdůležitější je pro něj je vaše náruč a láska. Musíme si uvědomit, jak se miminko cítí. Celou dobu bylo v bříšku, slyšelo maminčino srdce, slyšelo její hlas a smích. Bylo v teple a bezpečí. Novorozenec má mnoho vědomostí a pudů, které mu pomáhají přežít.
Miminko však neví, že se narodilo do doby technologií, počítačů a inkubátorů s přístroji. Jeho pudy mu říkají, že má být v náručí u mámy. Pokud ho někdo odnese pryč, začne mohutně křičet a volat mámu. V jeho mysli mu jde o přežití. Říká si, odnesl mně predátor, je mi zima, svítí na mně světlo, bojím se, nepřežiju. Ono neví, že ho odnesla sestra, ono neví, že jej přístroje v inkubátoru kontrolují. Vyvíjí se u něj stresová opověď. Láskyplné narození zahrnuje především jemnou péči a přítomnost rodičů.
Připravila jsem pro vás komplex informací, kterými byste mohli argumentovat v situacích ihned po porodu miminka.
Chtějte miminko okamžitě po narození na své bříško.
Okamžitě, znamená ihned. Ne až po nějakých vyšetřeních, ne po ošetření pupečníku, ne po odsátí pusinky. IHNED. Nejlepší a nejvíce intenzivní je, pokud si miminko můžete sami vyzdvihnout a vzít do náručí. To se může dít, pokud porodíte ve vzpřímených pozicích, v kleče, dřepu, sedu na nízké stoličce. Natáhněte ruce pro své dítě a nahlas si o něj řekněte. Argumentujte tím, že miminko zahřejete na své kůži, u vás je ho možné také otřít a ošetřit. Udělat vyšetření. Miminko vás slyší a cítí, není ve stresu. Trvejte na svém, pokud je miminko v pořádku. To znamená, že má Apgar skore fyziologické. Fyziologická je hodnota v první minutě 10 - 8 bodů. Ptejte se, kolik bodů má vaše miminko v první minutě. Ne v prvních sekundách, ale v PRVNÍ MINUTĚ.
Připravte si ještě před porodem pro své miminko dečku na přikrytí.
V mnohých porodnicích ji mají, ale v mnohých ne. Přineste si ji už na porodní sál. Řekněte doprovodu, otci dítěte nebo sestřičce, kde ji máte. Vyhnete se argumentům personálu, že miminko vychladne, bude mu zima. V okamžiku po porodu, po osušení miminka, použijte tuto dečku a pečlivě přikryjte miminko (i hlavičku). Nezapomeňte na zahřátí nožiček, které mohou vykukovat.
Před porodem miminka si vysvlečte noční košili.
U bondingu, to je sepětí s miminkem a zlatá hodina v životě člověka, je důležité, aby bylo miminko u vás na holé kůži. Ne na košili. Ta by se mohla namočit a studit miminko. Košile také může tvořit bariéru u krku a vy na něj pořádně neuvidíte. Bude vadit i miminku pohlédnout vám do očí.
Pokud je novorozenec u vás na kůži, zahříváte ho. Miminko také může čichat vůni, která je důležitá pro jeho samopřisátí. Bradavky voní stejně jako plodová voda.
Foto: archiv Martina Suchardová
Dopřejte miminku to nejdůležitější. Jeho třetinu krve z placenty, plné kyslíku a kmenových buňek.
Dotepání pupečníku. Tolik mýtů, které jsem kolem toho už slyšela. Od lékařů, sester, laiků a jiných. Například o vykrvácení do placenty. Jak je možné, že lidstvo v období, kdy nemělo nůžky a provázek, nevykrvácelo v celých generacích? Dotepání pupečníku je důležité z několika důvodů. Děťátko zůstává u matky, nikdo jej kvůli pupečníku nemůže odnést. Dobře se adaptuje z vodního do vzdušného prostředí tím, že získává kyslík stále z placenty do té doby, než se mu dostatečně rozvinou plíce. Miminko získá zásobu železa na celý půlrok života a kmenové buňky, které potřebuje ke stavbě organismu. Novorozenec by měl při dotepávání pupečníku ležet na břiše nad úrovní placenty. Další informace o dotepání pupečníku můžete zjistit zde.
Dopřejte svému miminku to sebevědomí, že něčeho dosáhlo sámo. Dopřejte mu samopřisátí.
Po porodu se miminko nejdříve odpočívá, poté se začíná orientovat, rozhlížet a za nějaký čas se vydá i k prsu. Nechte to první přisátí na něm. Láká nás to, pomáhat mu. Láká nás, dát mu bradavku přímo před nos. Vydržte a po nějaké chvíli se miminko začne snažit (jen v případě, že maminka nedostala žádné léky při porodu). Trvá to i hodinu, trpělivost se vyplatí. No a pokud se mu samopřisátí nepodaří, nevadí, snažilo se. Po nějaké době snažení, mu můžeme upravit polohu a trochu dopomoci.
.
Foto: archiv Martina Suchardová
Po zlaté hodince až dvouhodince nepřerušovaného bondingu konečně zjistěte, kolik miminko váží.
Radujte se z miminka, obdivujte, kolik váží, jak je šikovné. Měření si nechejte na později. V některých porodnicích měří miminko až při odchodu domů. To je velmi prozíravé. Miminko bylo devět měsíců v prenatální poloze a ihned po porodu jej natahování může opravdu bolet. Vnímejte, s jakou povahou se rodí, je aktivní, trochu lenivé nebo čilé? To mnohé vypovídá. Vybírejte jméno, které se k němu bude nejvíce hodit.
Radujte se, dokumentujte, tento okamžik se už nevrátí.
Okamžiky štěstí. Tolik oxytocinu, hormonu lásky, se už nikdy nevyplaví. Vryjte si je do paměti. Vnímejte je celým tělem. Nenechte se rozhodit šitím případného poranění nebo jiných nepříjemností. Čichejte ke svému miminku, líbejte ho, mluvte na něj. Buďte na sebe a své miminko hrdá. Vyfoťte si s partnerem ty okamžiky štěstí, budete na ně vzpomínat a čerpat naději a lásku celý život.
Těchto sedm informací vám pomůže argumentovat u zdravotníků. Přeji vám, abyste porodily v klidu a láskyplně přivítali na svět své miminko..
Vaše porodní bába
Martina S
Zpět na Šťastné mateřství aneb praktické rady od porodní báby.