První týden po porodu. Den po dni. Praktické rady pro rané šestinedělí.

První dny po porodu miminka jsou tak odlišné od celého šestinedělí, že jsem se rozhodla je rozdělit a popsat je den po dni. Shrnula jsem vám, jak bude asi každý den probíhat, co vás čeká, na co si dát pozor a ulehčit si toto náročné období. Takové rady od porodní báby, praktické doporučení na každý z těchto dnů.

První  okamžiky  po  porodu  miminka.  První hodiny.  Vydechnutí.

Den, kdy se vám narodí miminko se označuje jako nultý den. Je to den určený k vydechnutí. Odpočinek pro vás i vaše miminko je velice důležitý. Po prvních dvou hodinách bdění a bondingu, miminko usíná a dopřává si odpočinek. To je signál i pro vás, abyste se po nezbytných vyšetřeních uložila ke spánku. A to i přes den. Dost často se stává, že vlivem hormonů, opravdu nemůžete usnout. Pokud byste ale neodpočívala např. telefonovala, přijímala návštěvy nebo byla jinak aktivní, tak to by se vám mohlo vymstít. Hlavně v období, když porodíte v noci nebo nad ránem. Další probělá noc s kojením miminka by se na vás mohla opravdu podepsat velkou únavou.

Potřebujete nabrat síly, protože porodem to nekončí, nastává nepřetržitá péče o miminko.

První  den.  Oťukávací  a  odpočinkový.

První den se všechno učíte. Učí se i miminko. Novorozenec má vrozené reflexy jako je úchopový a sací reflex, avšak spoustu věcí se musí naučit. I žena, která má druhé nebo třetí miminko, se s ním musí sladit a oťukat. Kojení se učí oba dva. První den je hodně o trpělivosti, o přikládání ke kojení o přebalování. Není zde čas na nic jiného než na péči o miminko a péči o sebe. Také v tento den bych návštěvy úplně odložila a věnovala se jen a jen sobě a miminku. Maximálně bych si od návštěv nechala přinést dobrý posilující vývar (i do porodnice) nebo nějaké dobré jídlo z babiččiny kuchyně.

První den se silně zavinuje děloha, je dobré abyste to podpořila lehem na bříško. Vzpomeňte si na to alespoň 3x denně a pod podbřišek si srolujte ručník, pro větší účinnost. Zavinování může být bolestivé, většinou při kojení, když se vyplavuje oxytocin a pomáhá tím děloze. Můžete si vždy před kojením nahřát pytlíček s pecičkami a přiložit na podbřišek. Moc dobře to pomáhá. Čas pro sebe je dobře si vyšetřit, hlavně kvůli hygieně, kterou je dobré dělat vždy po vymočení. Čistota je samozřejmostí. Nejlepší jsou v té době noční košile a ne kalhoty, právě kvůli větrání a řádnému zhojení po porodu.

V tento den můžete také ještě využívat pro sladění s miminkem bonding. Položte si nahé miminko na svůj hrudník a odpočívejte. Kontakt kůže na kůži je dobrý jak při nedostatku mleziva a pro dobré tvoření mléka, ale i pro klid a naladění na miminkem.

Druhý  den.  Klidný  a  kojící.

Druhý den jste se již naučila mnoho dovedností. Umíte dobře přebalovat a manipulovat s drobečkem. Tento den je také nejvhodnější ke koupání miminka. Mázek se u miminka dobře vstřebal, hydratoval ho a ochraňoval. Miminko také čekají vyšetření. Doprovázejte ho u všeho, novorozenec vás potřebuje. Nejlépe ho uklidní náruč maminky a její přítomnost. Miminku se v důsledku dobrého kojení mění stolice. Již neodchází černá smolka, ale stolice v podobě smažených vajíček. Novorozenec močí druhý den 2x – 3x denně, sledujte to, je to ukazatel dobrého kojení.

Druhý den může být ve znamení tvorby laktace. Prsy se mohou bolestivě nalít. Je to přechodné období, kdy se tělo vylaďuje na potřeby miminka. Spuštění laktace je jedním ze znaků. Pokud se vám prsy napnou a jsou nalité, nejprve se snažte o dobré přisátí miminka. Nechte si jej zkontrolovat, kojení by vás nemělo bolet. Potom trochu do úlevy odstříkejte a prsy mezi kojením zchlaďte. Toto období může být jen přes dvě kojení a poté se vše srovná. Pokud vám tohle nepomůže a prsy jsou stále bolestivé, použijte na zchlazení obklad z tvarohu a zavolejte si laktační poradkyni.

Třetí  den.  Propouštěcí  a  radostný.

Tento den je plný očekávání, těšíte se domů. Ještě miminko čeká poslední vyšetření a můžete se chystat domů. U vás je příznivé, pokud se vám podaří jít poprvé na stolici. To je dobré v případě, že jste byla poraněná a je jasné, že se vše hojí dobře. Rada zní, že byste na vyprazdňovaní měla myslet již po porodu miminka a zaměřit se na stravu plnou vlákniny (např. ovesné vločky k snídani místo nemocničních rohlíků) a dostatek tekutin (na to se často zapomíná v období, kdy není skoro na nic čas). V případě pití, je dobré si k posteli dát vodu nebo kojící čaj a stále popíjet. Tak vidíte, že jste se dobře a dostatečně během dne napila.

Sbalte si všechny věci a vzhůru domů.

Čtvrtý  den.  Poprvé  sama  doma  se  svým  miminkem.

Jste poprvé sama, musíte si sama poradit s miminkem, kojením a s domácností. Nejlepší je si uvědomit, že není nic důležitějšího než spokojené miminko. Nenechte se vyvést z rovnováhy, že váš milý špatně umyl nádobí, prádlo je nevyžehlené nebo nebyla setřená podlaha. Tohle všechno počká. Stále jste v raném šestinedělí, měla byste co nejvíce odpočívat a věnovat se jen miminku. Nejlepší rada, když jsem byla s první dcerou po porodu sama byla „Spi, když spí tvé miminko“. Miminko potřebuje kojit dle potřeby, někdy i každou hodinu. V noci to může být hodně náročné, zvláště, pokud ještě neumíte kojit v leže. Takže stále ještě odpočívejte. Horší to mají ženy, na které čeká doma starší dítě. To je potom ta základní péče o něj, svěřena tatínkovi. Výlety do ZOO, výpravy do neznámého nebo oběd s tátou v netradičním prostředí, to je to co potřebujete starší dítě. Pozornost.

Návštěvám stále vstup zakázán. Odpočinek a spánek jsou nejlepší pro tento den.

Může se vám stát, že v důsledku většího pohybu nebo cestování z porodnice, začnete mít nějaký problém. Bude vás bolet porodní poranění nebo začnete více krvácet. S tím by vám mohla poradit komunitní porodní asistentka. Může k vám domů přijít, zkontrolovat vás, poradit. Dost často se mi stává, že mají ženy i tento den velké bolesti v oblasti nástřihu nebo šití (mám ve svém okolí porodnici, kde používají silný šicí materiál). V tomhle případě, z minuty na minutu pomůže kontrola a vytažení stehů, které hodně stahují a dlouho se vstřebávají. Poradí, jaké bylinky si dávat na dobré hojení. A je po problému. Porodní asistentka také může zkontrolovat zavinování dělohy, zhodnotí očistky nebo pomůže s péčí o miminko. Poradí s péčí o pupeční pahýlek (v dnešní době se více a více používá přirozené odpadnutí pahýlku, a to může trvat 5 – 10 dní), zkontroluje kojení.

Pátý  den  a  šestý.

Tento den by se měl přijít na miminko podívat pediatr. Je to doporučení neonatologů z porodnice. Někteří lékaři nechtějí chodit k ženám domů, ale je to nejvýhodnější pro malého novorozence. Vyžadujte péči, na jakou máte nárok. Stejné je to po ambulantním porodu. Lékař by měl přijít do 24 hod po propuštění. Zjistěte si to a pokud vám odmítne péči, hledejte jiného, vstřícnějšího. V případě ambulantního porodu (každý odchod z porodnice do 72 hod po porodu) můžete najít komunitní porodní asistentku, která vám poradí a zkontroluje vás i miminko, doma v domácím prostředí.

sestinedeli podlouhy

Kontrola novorozence po ambulantním porodu archiv Marina Suchardová

Pro vás je rada stále stejná, dobře jezte, dostatečně pijte a odpočívejte. Můžete se začít trochu angažovat v menším úklidu. Pozvěte na zítřek na krátkou návštěvu babičky. Hlavně je poproste ať přivezou dobrý oběd a připraví se jen na krátkou návštěvu.

Sedmý  den.  Závěr  raného  šestinedělí  a  počátek  klidného  šestinedělí.

Dnes je ten vhodný den jít s miminkem na procházku. Ukázat mu ten úžasný svět plný vůní, zvuků, sluníčka nebo deště. Za jakéhokoliv počasí vyrazte ven na čerstvý vzduch. Ať už si vezmete kočárek nebo šátek, myslete na sebe a miminko. Pohyb je to, co je nejlepší pro znovu získávání kondice. Po ukončení šestinedělí je možné začít cvičit pánevní dno a trochu se protáhnout například jógou a jinými aktivitami. Kojení to jen prospívá a dobré náladě také.

Nastává pro vás jiná, nová etapa. Děťátko nás učí trpělivosti, toleranci a lásce. To jsou věci, které se nikdy jinak nenaučíme. My mámy bezpodmínečně milujeme své děti. Přeji vám mnoho lásky, pro všechny vaše děti. Užijte si ji. Je jedinečná.

Vaše porodní asistentka

Martina S.

Zpět na Šťastné mateřství aneb rady od porodní báby

Martina Suchardová, tel.: 776 737 305

Tvorba webu www.helpmark.cz