V jakých případech lze jeho léčivou sílu využít?

Proč je kontakt kůže na kůži tak důležitý? Představte si, jak se cítíte při dotycích s partnerem. Pokud jste nazí, účinnost dotyku se prohlubuje, pocity zintenzivňují. A také takhle se cítí miminko. Pokud je s vámi v kontaktu na holé kůži, jeho pocity a instinkty, jsou několikanásobně silnější, než když je oblečené.

Základní  potřeba  miminka  okamžitě  po  porodu.

Bonding se svou maminkou, a to kůži na kůži, je tou největší potřebou novorozence a matky.

Novorozenec je v prvních minutách po porodu velmi zranitelný. Není zranitelný jen v případě srdečních, dýchacích a oběhových funkcí, ale také po stránce psychické. Jeho vědomí, které zažilo život jen se svou matkou, cítí nebezpečí v situaci, kdy je odnášeno. Cítí velké ohrožení svého života. Proto tyto miminka po porodu výrazně křičí, vlastně volají o pomoc.

Nejlepší, pro jeho první minuty a hodiny, je dopřát mu pocit bezpečí. Novorozenec cítí teplo vaší kůže, slyší vaše srdíčko a vnímá vůni vašich prsních bradavek. Pokud na něj promluvíte, bude poslouchat známý hlas a vaši intonaci. V těchto chvílích se u vás a u miminka, bude vyplavovat nejvyšší množství oxytocinu. Budete zaplaveni láskou a štěstím. Novorozenec pak zažívá pocit přijetí a bezpečnou náruč.

Jak se připravit na bonding a jak argumentovat, že nechcete miminko odnášet, si můžete přečíst zde.

Kontinuální fyzický kontakt, alespoň zpočátku, to je to základní, co můžete miminku dopřát.

Blízký  kontakt  kůže  na  kůži  při  kojení.

Při kojení se dost často podceňuje blízký kontakt s maminkou. V porodnicích jsou miminka dost často balena do těsného balení, do peřinky. Vzniká bariéra mezi maminkou a novorozencem. Jsou miminka, kterým to nevadí a kojí se dobře. Avšak jsou novorozenci, kterým to nevyhovuje. Nedokáží se správně přisát, mají předkloněnou hlavičku či otočenou do boku, jsou spavé a vznikají jiné problémy. Nejjednodušším řešením, při jakémkoli problému při kojení, je vysvléci miminko i sebe a přiložit miminko na svou nahou hruď. Miminko se najednou aktivně přisává, v dobré poloze, s mírně zakloněnou hlavičkou a je čilé. Pracují a prohlubují se instinkty. Zvyšuje se potřeba sání a sací reflex, vyplavuje se oxytocin.

Léčivý je tento kontakt také při snížené nebo nedostatečné laktaci. Pokud se vám tvoří méně mléka, než potřebuje novorozenec nebo i později, je dobré si s ním zalézt pod peřinu, bondovat a mazlit se s ním. Nabízet mu často prs a odpočívat. V tomto případě se zase prohlubují instinkty a vyplavování oxytocinu u ženy. Laktace se navyšuje.

Jak tedy na to. Připravte si postel, nějaké polštáře za záda, abyste neležela vodorovně. Přineste si vše, abyste měla po ruce. Pití, kapesník, malé jídlo, ovoce, telefon. Vysvlečte miminko do plenky, sebe také. Položte ho na sebe jako žabičku, přidržujte jen zadeček. Můžete mít strach, že miminko prochladne, že vám miminko spadne, mohou vám to tvrdit sestry v porodnicích. Není tomu tak, pokud se i s miminkem přikryjete dekou. Zahříváte své miminko odspoda a jste přikrytí. Můžete si dát také polštáře kolem sebe (takové zábrany), abyste byla jištěná, v případě, že byste si zdřímla. A ležte, kojte, pospávejte, tulte se, pozorujte ho a radujte se. Nechte miminko, aby se pokusilo samopřisát.

Snížení  horečky

Horečka je důležitý obranný mechanismus. S každým stupněm horečky se zdvojnásobuje výkon imunitního systému. Horečka je prospěšná, imunita se aktivuje a bojuje s virovou nebo bakteriální infekcí. Je to přirozený obranný mechanismus. Není nutné horečku u miminka ihned srážet, ale je prospěšné ji nechat chvíli pracovat. Doba horečnatého stavu by však neměla přesáhnout 24 hodin a neměla by vystoupit nad 41 stupňů Celsia. Vyjímkou jsou novorozenci, u kterých by neměla horečka přesáhnout 38 stupňů. Rizikem u horečky může být dehydratace a pokud horečka extrémně rychle nastupuje, tak i febrilní křeče.

Jednou z možností, jak horečku snížit je kontakt maminky a miminka kůži na kůži. Můžete ji kdykoli použít jako první volbu. Matčin holý hrudník reguluje teplotu miminka (snižuje ji) a horkost odvádí pryč. Miminko i sebe přikryjte lehkou přikrývkou a sledujte miminko. Pokud se miminko výrazně potí, můžete mu dát lehké tričko nejlépe z merino vláken nebo bavlny s příměsí bambusu (dítě nebude ve vlhku) a plenku. Dávejte pozor na příjem tekutin. Pokud kojíte, takto má miminko přístup k prsu bez omezení. Pokud dítě odmítá kojení, můžete mu nabídnout prs v polospánku, kde se miminko kojí podvědomě.

Výhodou této jednoduché metody je, že ji máte ihned po ruce a nemá nežádoucí účinky. Dítě se může i zklidnit, zvládat dobře onemocnění. Může to být také podpůrný prostředek, pokud se rozhodnete pro léky (čípky, sirupy).

Uklidnění  miminka

Fyzický kontakt s matkou, dává dítěti pocit bezpečí. Dáváte mu najevo „Jsem tu jenom pro tebe, ať se děje, co se děje“. Položte si neklidné miminko na hrudník, v klidu se dlouze nadechněte a vydechněte. Uklidníte sebe i miminko. Slyší vás, cítí, že jste klidná a cítí se blaze. Pokud máte starší dítě a nemůžete si lehnout, můžete si mladší uvázat do šátku. Uvažte si děťátko (pro novorozence použijte šátek s příměsí elastických vláken) na hrudník, zkontrolujte pěkně kulatá zádíčka, zafixujte u novorozence hlavičku plenou ohrnutou v šátku a dělejte věci jako obvykle.

Klokánkování

Kontakt kůže na kůži u nedonošených dětí je velmi blahodárný. Několik studií již potvrdilo prospěšnost této péče vlastních rodičů. Děťátku se stabilizuje dýchání, vyrovnává se glykémie, zpravidelňuje srdeční akce. Klokánkovaná miminka jsou méně ohrožena infekcí, protože se osidlují bakteriemi matky a to je chrání, hlavně pokud matka kojí nebo odstříkává. Děti mají menší výkyvy tělesné teploty, méně pláčou a lépe spí. Navazují kontakt s maminkou, který byl předčasným porodem narušen. Dokonce ani dechová podpora nemusí být překážkou klokánkování.

Skvělá metoda na bolení bříška a prdíky

Pokud odcházíte z porodnice, dostanete radu, že nemáte dávat novorozence spát na bříško. Některé maminky si s tím spojí informaci, že nemají dávat miminko na bříško vůbec. Dítě tak může mít bolení bříška. Miminka si však potřebují bříško pomasírovat, procvičit zádové a krční svaly. A právě kontakt kůže na kůži při kojení v leže, v savčí poloze, může dítěti pomoci. Přirozená pozice, kdy je dítě lehce vzpřímeno, bříško má opřené o ženino břicho, je vhodná. To se lehce dýcháním pohybuje a bříško dítěte masíruje. Zároveň přirozená pozice nutí miminko mít lehce zakloněnou hlavu, brada se tak uvolní a dítě dokáže otevřít pusu na maximum a dobře přisaje. Miminko tak mlíčko nehltá a nepolyká případný vzduch (při silné laktaci, kdy mléko až z prsu stříká), leží mamince na bříšku a jemně si masíruje bříško, sání pomáhá rozhýbat střeva, a to pomáhá při vyprazdňování.

Jednoduchá a zázračná. Tak bych nazvala metodu, kterou přírodní národy využívají odjakživa.

Nenechejte své miminko bez vašeho kontaktu, je pro něj důležitý a k nezaplacení.

 

Vaše porodní asistentka

Martina S.

Zpět na Šťastné mateřství aneb rady od porodní báby

Martina Suchardová, tel.: 776 737 305

Tvorba webu www.helpmark.cz