Těhotenství je pro organismus ženy fyziologický stav. Ženské tělo na těhotenství skvěle připraveno. Těhotenství se také říká jiný stav, je to však stav normální.

Zdravá žena těhotenství prožívá velmi přirozeně se všemi jeho neduhy a potížemi a dokáže je zvládnout s přehledem.

 

V těhotenství jsme konfrontovány s mnoha vyšetřeními, které se provádějí. Jsou to vyšetření preventivní, které mají odhalit případné onemocnění či rizika. Může nás to znejistit a vykolejit z normálního prožívání těhotenství, i když jsou všechna vyšetření v pořádku. Pak si klademe otázku:   „Jsem nemocná, není něco v pořádku? Je ohroženo moje dítě?“

V tomto období o to víc je důležité vzít rozum do hrsti a použít zdravý selský rozum.

Začneme stravou. Jsme Evropané, bydlíme na nejbezpečnějším a je jedním z nejbohatších kontinentů, málokdo trpí nedostatkem potravy. Je to spíše naopak, přebytek a plýtvání. K dostání je ve všech ročních obdobích nepřeberné množství ovoce a zeleniny, ryb, mléčných výrobků a jiných zdravých potravin. Zdravý selský rozum nám říká jez podle chuti, pestře. My ho však neposloucháme. Jíme za dva. Snažíme se dodat plodu vše nejlepší. Jsme zdravé, ale.. Co kdyby… Nakupujeme vitamíny a minerály s krásnými názvy chytré děťátko aj. Jsme zdravé, máme vše na dosah, ale jíme vitamíny a minerály, i několik balení za těhotenství. Utrácíme velké částky za balíčky, které se tváří, že nám dodají zdraví. Je to však tak? Nemohou mít tyto tablety i vedlejší účinky? Nebylo by lepší přemýšlet, co jíme?

Potřebujeme jód pro zdravý vývoj mozku miminka, ale nejíme ryby. Je spoustu možností např. mořské řasy (Wakame do polévky, Kombu- přidávat do luštěnin). Jsme vegetariánky a nejíme maso. Chybí nám železo. Nevadí, obohatíme jídelníček například o ovesné vločky, čočku, sušené meruňky, melasu – sladidlo z třtinového cukru. Dáme si na stůl dýňové semínko a ořechy a uzobáváme.

Co se týče stravy v těhotenství, domorodé ženy z kmene Akamba v Keni, přirozeně omezovaly cukr a tuky, a pokud znaly jen jediné sladidlo (med a cukrovou třtinu) i to bylo zakázáno. Většina těhotných žen omezila konzumaci masa a stravovala se vegetariánsky.

Ano, můžeme mít přechodné období, například nachlazení a nechutenství. Zdravé tělo tento stav zvládne i v těhotenství. Je-li toto období delší, je dobré ho překlenout vitamíny, přírodními nebo těmi v tabletách. Ale opravdu jen krátkodobě. Je-li stav nechutenství nebo zvracení dlouhodobější, je nutné navštívit lékaře a probrat s ním užívání léků či vitamínových doplňků. Pamatujme, vitamíny jsou tabletky, jsou to léky. Užívejme je proto se zdravým selským rozumem.

Dobrá fyzická kondice je nutností. V dnešní době počítačů a televize máme všichni sedavý způsob života. Používáme auta k přesunu, velmi málo se hýbeme. V těhotenství nám většina zaměstnavatelů neumožní přechod na jinou práci, odešlou nás na neschopenku. Těhotenství však trvá dlouhých devět měsíců a to je moc dlouhá doba na odpočinek. Dříve ženy pracovaly až do porodu. A porod je velký fyzický výkon. Je to jako uběhnout maraton. Ale jak můžeme zvládnout tak těžký výkon, když jen odpočíváme?

Už Aristoteles věděl, že tam, kde jsou zvyklé ženy pracovat, rodí snadno.

Měly bychom dbát na dobrý fyzický stav. Neabsolvovat jen občas náročné cvičení, ale najít si čas na každodenní dlouhé procházky (opravdu dlouhé, ne jenom vynést koš nebo oběhnout blok kolem paneláku). Najít si ve svém okolí cvičení pro těhotné. Chodit na cvičení jógy, které je vhodnou kombinací jógového dýchání a protahování celého těla. Dobře se starat o svou tělesnou kondici je investice, která se nám několikanásobně vrátí.

Moje babička říkala: „V zdravém těle zdravý duch.“

Duševní rozpoložení těhotné je závažné jak v ohledu na vývoj miminka, tak i pro kvalitní prožívání těhotenství.

Klid a síla mysli je zásadní. Přemýšlíme-li negativně a s úzkostí, přenášíme tyto pocity na naše dosud nenarozené miminko. Dítě to cítí. Jsme spojené nádoby, co prožívá matka, zažívá i její dítě. Prenatální psycholog Verny na základě svých mnohých pozorování tvrdí, že dítě v tomto období nejvíc formuje matka. Dlouhodobější stresy a emoční a fyzické matčiny stavy dítě vnímá. Ty negativní jej zasahují, zatímco pozitivní přispívají k jeho zdravému vývoji. Vazba po narození je pokračováním procesu vazby, který začal dávno předtím, v děloze. Silná nitroděložní vazba představuje pro dítě největší ochranu proti nebezpečím a nejistotám vnějšího světa. Dítě reaguje na matčinu lásku, strach, odmítání, radost, tíseň nebo na silné nepříjemné zvuky a navenek svoji reakci projevuje kopáním a měnící se polohou v děloze.

Některé ženy nechtějí žádné informace a spoléhají na svou intuici. Jiné ženy musí mít mnoho vědomostí, aby se uklidnily.

Hledání informací o těhotenství a porodu, hledání své porodní asistentky. Všichni máme svou kadeřnici, svého řezníka, zelináře, zubaře. Důležité je si najít i svou porodní asistentku. Zní to divně? Proč? Vždyť v ordinaci gynekologa jedna je, známe ji. A v porodnici jsou také profesionálky. Ano, ale naše porodní asistentka přispívá ke klidu v těhotenství a hlavně při porodu. Jsme naladěni na stejnou vlnu, porodní asistentka nás zná, umí poradit a uklidnit nás. Nevystřídá se se střídáním služeb. Neobáváme se ji svěřit. Může nám pomoci při potížích při kojení, v šestinedělí a jiných ženských problémech. Je průvodkyní celým životem.

Připravit se na mateřství. Je to tak důležité? Proč bychom se měly připravovat? Není tohle intuitivní záležitost?

Každý očekává od mateřství něco jiného. Očekáváme splnění snu, naplnění našeho života, pokračování lidského rodu, splnění povinnosti nebo přání partnera. Dítě očekává jen a jen lásku a přítomnost matky, rodičů. Je dobré vědět, že některým svým chováním zabráníme děťátku, aby se cítilo v životě bezpečně. Třeba si ani neuvědomujeme, že toto chování k němu přispívá. Neuvědomujeme si, že po porodu nemá být novorozenec od matky oddělován. Neuvědomujeme si, že děťátko má být kojeno dle jeho požadavků, že má být stále u své matky. Protože ten kdo nás provází v zdravotnickém zařízení, se třeba chová dle určitých zažitých postupů a přispívá, možní i nevědomky, k těmto rozporuplným pocitům novorozeně. Připravíme-li se, budeme-li vědět, co je pro miminko to nejlepší, co je v jeho zájmu, uděláme pro něj to nejlepší na světě.

„Abychom dokázali změnit svět kolem nás, musíme změnit způsob toho, jak přicházíme na svět.“
Michel Odent

 

 

Vaše porodní asistentka Martina S.

 

Martina Suchardová, tel.: 776 737 305

Tvorba webu www.helpmark.cz