Přirozený porod

V dnešní době lidé tíhnou k tomu, co je přirozené. Zajímají se o stravu, zdraví, prostředí a životní styl. Přirozené může být podle někoho takové jako před tisíci lety, pro někoho nenásilné, pro někoho bez použití umělých látek. Ale co je přirozený porod?

Přirozený porod má vlastně podobný základ. Je to porod, který začíná samovolně, má svůj vlastní rytmus a tempo.

Proč je vlastně důležité, aby byl porod přirozený?

Nejvíce výhod čerpá žena a dosud nenarozené miminko. Začne-li porod sám, většinou jsou kontrakce na začátku méně intenzivní a v delších intervalech. Žena je může vnímat lépe, naučit se je zvládat, prodýchat. Jsou také vyplavovány další látky, které ji pomáhají kontrakce překonat. Z počátku se žena může ještě zabývat jinými věcmi, může odpoutat pozornost, může si odpočinout a pozitivně se naladit. „Tak už je to tady, těším se na miminko, dnes to přijde.“

Porod, je-li nenarušovaný, má spoustu mechanismů, které můžou ženě pomoci. Například: kontrakce ženu v první době porodní nutí nějak se pohybovat. Předklánět se, klekat si, pohupovat se nebo jinak se polohovat. Je to výhodné pro porodní proces a nasměrování miminka do správného postavení. Dodáme-li ženě lék na bolest, pravděpodobně se položí do nejméně vhodné pozice pro miminko, protože bolest ji nebude „vést“. Na bolest je vhodné použít přirozené metody jako je teplo, dýchání, teplá lázeň, masáže partnera nebo i asistentky, relaxaci, hudbu.

Při porodu je pro ženu důležité, aby byla co nejméně vyrušována, pozorována. Jak by se vám líbilo, pokud by vás někdo pozoroval například při pohlavním styku, měřil čas při vyvrcholení a dirigoval vás. Porod je přirovnáván právě k sexu, neboť jsou zde vylučovány podobné látky a je potřeba být v co nejintimnějším prostředí. Proto je vhodné si nalézt svou intimní zónu: sluchátka s příjemnou hudbou, sprcha s tekoucí vodou, tmu a klid.

Jaká je výhoda přirozeného porodu? M. Odent říká, že porod je dokonalý proces starý statisíce let. My ho nemůžeme nijak vylepšit, ale můžeme podpořit jeho průběh právě podporou ženy v jejím procesu. Přirozený porod je bezpečnější, může však trvat déle. Je však ve výsledku snesitelnější než porod medikalizovaný, neboť přirozené endorfiny (opiáty tělu vlastní) nám tento proces pomáhají zvládat.

Pokud žena tíhne k přirozenému porodu, je dobré, aby se o něj zajímala. Aby věděla, že porod chce svůj čas, aby se zbytečně nestresovala. Aby věřila, že vše zvládne. Aby si našla někoho, s kým může své obavy sdílet a na koho se může obrátit. Může si najít svou porodní asistentku, která ji těhotenstvím a porodem může provést. Porodní asistentka ji může podpořit v jejich instinktech a sebedůvěře, zkušeně zhodnotí situaci a poradí kdy odjet do porodnice. Provede ji tímto procesem. Už bude vědět o jejich přáních, žena nebude muset zapojit inteligentní mozek, který je při porodu „překážkou“.

Tělo dobře ví jak porodit. Jen u toho nesmíme přemýšlet a ladit se do bojovné pozice. Umění je, chovat se jako savec, neohlížet se na to jak vypadáme. Uvolnit se. Těšit se na zrození svého dítěte.

 

 

Vaše porodní asistentka Martina S.

 

Martina Suchardová, tel.: 776 737 305

Tvorba webu www.helpmark.cz