Lenka 13.2. 2021 (přišlo přesně po roce)

Dobrý večer Martino.

Už to byl rok, co jste mi pomohla přivést na svět našeho Pepíka a já si zrovna říkala, jaká to byla pak doma pohoda. Já s Pepíkem na gauči, manžel pak uvařil oběd, svítilo sluníčko... No chtěla jsem Vám poděkovat, že děláte tuhle práci, je vás tu, porodních babiček, které chodí k porodům doma, žalostně málo...

Je to s dětmi někdy náročné, ale každý den děkuji ( Bohu nebo nevím komu, čemu... ), že je mám, není to samozřejmost.

Děkuji Vám, že jste tak milá a příjemná žena, která má ráda svoji ( náročnou ) práci.

Lenka

 
Veronika 16.12.2021
 
Ještě jednou ti chci moc poděkovat za vlídný přístup u porodu. Včera to byl týden, co se Vítek narodil a já můžu říct, že stále čerpám tu pozitivní energii, kterou ve mě porod zanechal. Vyléčil mi všechny rány z předchozích porodů. Díky tomu jsem mohla zažít jaké to je se do miminka hned v první minutě zamilovat. Cítím neskutečnou vděčnost a přeji všem ženám, aby mohli zažít tak krásný porod a mít u toho takového anděla jako jsi ty. Vážím si tě za to, jak jsi obětavá a milá k ženám. Velice zdravím a skláním se před tvým mužem, který respektuje tvé krásné zaměstnání. Oběma Vám přeji krásné vánoce klidu a pohody. Do nového roku zdraví a ať se Vám splní vše, co si přejete.
Verča s rodinou
 

Vendula L. říjen 2019 (poděkování přišlo přesně po roce)

Milá Martino,
je 25.října večer a já, víc než kdy jindy, vzpomínám, jaké to bylo přesně před rokem.
 
Za pár hodin to bude ten čas, kdy jsem Vás kolem jedné hodiny ráno kontaktovala, že "už". Vy jste velmi ochotně přijela, nehledě na pozdní večerní čas. Kdy jsem Vás přivítala pobíhajíc a poskakujíc po bytě...uběhly další dvě hodiny a my jsme drželi v náručí tu největší lásku.
 
Každý den jsme tak vděční za našeho Barnabáška.
 
Stejně tak jsme ale vděční i Vám! Jsem tak ráda, že právě Vy jste byla nedílnou součástí nejnádhernějšího okamžiku našeho života. Dala jste nám úžasný prostor, že jsme měli pocit absolutní intimity. Zároveň ale s tím jsem se cítila velmi bezpečně a to, myslím si, je základ pro rodící ženu.
Ve správný okamžik jste dala radu, ale zároveň také dala prostor pro moje individuální potřeby (třeba, když jsem Vám vyskakovala při masáži beder :))
 
Na první momenty s Barnabáškem nikdy nezapomeneme. A to i díky Vám.
 
To, s jakou profesionalitou a pečlivostí jste zařídila všechny potřebné dokumenty, cením jako obrovskou službu, to, že jste nás vždy s úsměvem na tváři navštívila pravidelně ještě následující dny, i když byl zrovna svátek, a pečlivě zkontrolovala, doplnila potřebné formality a zároveň příjemně povzbudila, bylo neméně pro nás důležité...
Jsem moc vděčná, že příchod našeho syna byl pro nás tak úžasný nezapomenutelný zážitek a Vám za to patří naše ohromné "díky".
 
Ze srdce moc děkujeme!
Vendula

 

Tereza K. květen 2020

Musím říct, že teď zpětně mě mrzí, že jsem možnosti rodit doma nebyla otevřená už dříve. Neseme si z toho oba moc hezký zážitek a myslím, že i malá je ráda, že se mohla narodit doma. Nemůžu tomu uvěřit, že to zítra už budou dva týdny, co je s námi.

Všechno to do sebe tak hezky zapadlo, kluci mají malou moc rádi a pomáhají mi. Ještě jednou vám moc děkujeme, že jste byla u toho, když se malá narodila a podporovala nás.

Největší radost mám z toho, že až se budu těšit na vnoučátka můžu dceři předat právě tenhle zážitek, že porod a příchod nového života může být i důstojný a krásný.

Do poslední chvíle jsem si neuměla představit jaké to doma vlastně bude. Překvapilo mě, jak to najednou bylo přirozené, ten klid všude kolem.

Velmi byl příjemný váš respektující přístup. To, že jste mě do ničeho nenutila, ale přesto jsem věděla, že z dálky na vše přihlížíte a je vše v pořádku.

Ještě před pár lety bych nevěřila tomu, že to řeknu, ale přišla jsem si v bezpečí daleko více než v nemocnici. Ta intimita celého procesu. Žádný pocit studu, že se musím pořád někde svlékat.

Jen vědomí toho, že moje tělo je dost silné a příroda to zařídila tak, že to jako ženy zvládneme. Vlastě mám pocit, že jsem se silnou ženou stala až tímhle posledním zážitkem a porodem.

Hodně velký zážitek mám i z blízkosti manžela, že mi mohl pomáhat při příchodu malé a myslím, že i on si uvědomuje, jak zvláštní okamžik to pro nás byl. Stejně tak jako na začátku je láska a jen ti dva tak díky vám takový mohl být i začátek života naší dcery.

Myslím, že nikdy nebudeme moc dostatečně poděkovat za vaši práci. Jsem ráda, že jsou lidé jako vy. Že tu práci děláte i přes to, že to občas musí být dost těžké, když narazíte na někoho, kdo to vidí jinak a že těch lidí je dost.

Přejeme vám hodně spokojených maminek a miminek. Třeba se ještě pracovně potkáme, kdo ví možná na nás ještě nějaké miminko čeká :-)

S pozdravem Tereza K

 

Alena S. listopad 2018

Chtěla jsem Vám jen napsat, že se náš malý syn už narodil. Dopřál mi prožít můj sen o přirozeném porodu po dvou císařských řezech. Byl to krásný absolutně přirozený bez zásahový porod. Jen takové trochu dobrodružství. Jelikož jsem neodhadla včasný odjezd do porodnice a taky příjezd hlídání pro starší děti, museli jsme volat záchranku a ti rozhodli, že se pojede do Jablonce a ne o Liberce. V porodnici jsme byli už jen na závěrečné tlačení takže malý do 30min na světě. Vlastně to pro nás vyšlo úplně ideálně;)
Děkuji Vám za Váš listopadový seminář...dodal mi mnoho odvahy a touhy,že do toho opravdu chci jít..i přes všechny ty nástrahy a odrazování z okolí a doktorů.
Pořád tomu nemůžu uvěřit...jsem na nás se synem pyšná. 
 
Jaroslava K. říjen 2018

Chtěla bych poděkovat za Váš velice informativní předporodní kurz, kde jsme se s manželem dozvěděli hodně užitečných a zajímavých věcí, které jsem ráda využila při porodu.Hodně mě při porodu vaše rady pomohly, kontrakce se staly o něco snesitelnějšími a že jsem měla hodně silné kontrakce. Bylo to opravdu náročné,ale ten výsledek stojí za to, přikládám foto našeho broučka kterému jste ulehčila cestu na svět.

A hlavně vám chci poděkovat za vaši rychlou poporodní péči, která mi fakt strašně ulevila a cítím se teď o dost lépe a hlavně skoro už úplně bez bolesti. A ještě děkuji za radu s miminkem. Měla jste pravdu opravdu furt kouká z okna takže ho začneme otáčet. Děkuji za vaši pomoc a všechny ty rady, ráda vás budu doporučovat všem kteří budou čekat miminko vaše přednášky jim určitě pomohou tak jako nám.

Martina K. 10.10. 2017                    

Ahoj Marti,

mám ještě velikou potřebu ti napsat, jak moc jsem vděčná za ten úžasný porod. Velký podíl má na všem i můj muž, který to vše umožnil, ale vy jste to spolu zvládli jako ten nejlepší porodní tým :-).

Teď jsme se vrátili z procházky a mě přijde neuvěřitelný, že si pár dní po porodu jen tak vykračuju, jakoby nic, s krásným miminkem v kočárku. To by mě ani ve snu dříve nenapadlo....

Porod je zázrak a díky tobě jsem to taky zažila. Vím, že jsem se chovala všelijak, že jsem tě tím asi zaskočila a možná nepříjemě a to mě mrzí. Já nejsem žádná esence ženské síly a teď vím, že ta bolest, ta intenzita a ta neskutečná energie, mě vždy překvapí a zároveň podrazí nohy, že tohle je moje maximum. I tak jsem za to strašně šťastná, že jsi tu pro mě byla, jako ta jistota, kotva. Že pohlídáš proces, mě i miminko, aby bylo vše v pořádku "technicky".  Že jsi hned přijela, že jsi tu byla pro mě lidsky a neodjela a pomohla mi přivést Gábinku na svět. Všichni z toho těžíme, já, manžel i kluci, pro které to není žádné drama, že se jim narodila sestra.  Brečím tu jak želva (já vím, že jsou to hormony), ale i tak, tohle už nám nikdo nevezme.

A kdyby "náhodou", moc bych si přála, abys mě doprovodila znovu.

Děkuji opravdu z celého srdce za vše, že děláš, co děláš pro ženy, jako jsem já.

A.L. duben 2017

S Martinou jsem se seznámila při mém prvním těhotenství. Musím přiznat, že jakýmkoli doktorům chodím nerada a před těhotenstvím jsem u žádného nebyla pěknou řádku let. Především proto, že v celém systému zdravotnictví chybí něco velice důležitého, možná nejdůležitějšího. Opravdová láska, pozornost k člověku. Nicméně v těhotenství jsem se rozhodla najít zdravotníky, kteří tuto kvalitu budou mít a poskytnou mi odbornou lékařskou péči. Zdravotníky, kteří budou mít odborné znalosti a dovednosti a zároveň budou lidmi srdcem citliví, nepovýšení a respektující. Jsem moc ráda, že se mi to povedlo a já jsem opravdu přišla ke skvělé gynekoložce a porodní asistentce Martině! Její empatie, přizpůsobivost, schopnost naslouchat, skromnost, klid, zkušenosti a lidskost mi byli v těhotenství a při porodu tím nejlepším průvodcem. Při samotném porodu mi byla Martina úžasnou psychickou i fyzickou podporou….Upřímně řečeno, nedovedu si bez ní porod našeho synka představit. Patří ji naše díky. Navždy bude v mém srdci spojena s nejradostnější událostí mého života….

Přála bych si, aby celé zdravotnictví dostalo lidskou tvář, která podle mě v této oblasti chybí. Proto každý zdravotník, který je především člověkem připraveným naslouchat, je vzácný.

M.P. duben 2017

Ačkoli to byl třetí porod, jeho průběh mě upřímně překvapil. Myslela jsem, jak již ten proces znám a umím a ejhle ono to nemusí být pokaždé jen lepší :-D A právě v takovou chvíli jsem byla nesmírně ráda za Martiny přítomnost, která mi dodávala na klidu i v době, kdy se to celé zdálo nekonečné. Tuším, že jiný zdravotní personál by s paráděním naší holčičky tolik trpělivosti neměl a místo trpělivé pečlivé ochrany hráze by volil např. epistomii, kterou jsem již nechtěla nikdy zažít. Díky důvěře v ženskou schopnost rození a dětskou schopnost narození, kterou myslím Martina hluboce ctí, proběhl tento náročný porod nejpřirozeněji, jak mohl. Oceňuji také velice citlivou manipulaci s novorozencem při měření a telefonické konzultace v začátcích kojení. Zkrátka po dvou porodech bez asistentky a jednom S, už do žádného dalšího BEZ nejdu ;-)

Doporučila bys péči porodní asistentky i kamarádce? Jednoznačně ano. Respektující přístup zdravotního personálu bohužel není vždy samozřejmostí, u Martiny ale samozřejmostí je. Máte tak příležitost prožít porod bez zbytečných zásahů, či stresujících konfrontací o tom, který zákrok bude proveden, či nikoli a zároveň bezpečné zázemí kvalifikované a kompetentní pomoci v případě, že třeba nedokážete sama přečíst všechny signály, které Vám tělo v tu chvíli vysílá. Ať porod probíhá v kterémkoli prostředí, přítomnost známé osoby, spřízněné duše a kvalifikované navíc, považuji za velkou výhodu.

Už bych bez PA nikde nerodila. 

Jindřiška L.  14.10.2016

Díky její podpoře a péči jsem měla nádherný porod, který byl přesně podle mých přání.

Jsem jí za to moc vděčná. Je to velice empatická žena, která plně respektuje přání rodičky, dokáže dodat klid a ve správný moment podpořit vlídným slovem, pohlazením. Již během těhotenství mě utvrzovala a plně podporovala v mých rozhodnutích, chtít rodit jinak a stát si za svým názorem.

Všem ženám, které chtějí rodit přirozeně s člověkem, kterému mohou důvěřovat, který je podpoří a není mu lhostejné, jaké pocity si žena z porodu odnese, PA Martině děkuji.. 

Stanislava F.  5.10.2016

Martina se mi věnovala už během těhotenství a podpořila mě, ať se bráním proti nesmyslnému množství ultrazvuků, kterými se gynekolog snažil mít pod kontrolou růst mého údajně "netabulkového" dítěte.

Samotný porod pak proběhl podle mého přání, rodit co nejpřirozeněji - tedy bez chemie a téměř bez asistence doktorů.

V porovnání s mým prvním porodem, s PA přidělenou v porodnici, to také nebylo rozhodně bezbolestně, ale s pocitem, že to společně zvládneme. Že rodím já a ne "o mně beze mě" jako při předchozí zkušenosti.

Narodila se nám krásná holčička s ukázkovými mírami 3350 g a 49 cm.


Martině moc děkuju a vřele doporučuju!

 

Jana P.  20.2.2016

Těžko vyjádřit slovy mou vděčnost Martince, která nás doprovázela k překvapivě brzkému porodu. Nemohla jsem si přát lepší odbornou a velmi citlivou podporu. Přes všechny nástrahy moderního nechápavého systému jsme si díky ní vše důležité nakonec vybojovali a nádherně užili a už nyní se těšíme na příště J

 

Martina Suchardová, tel.: 776 737 305

Tvorba webu www.helpmark.cz